Bajkowe jezioro Bajkał

Bajkał – to jezioro tak wielkie, że najczęściej mówi się o nim jak o syberyjskim morzu. Miejsce niezwykłe, które przyciąga turystów swym surowym i magicznym pięknem. Co tkwi takiego w Bajkale, że corocznie wielu turystów decydują się na przybycie w te tak mało przyjazne klimatycznie tereny Rosji?

Jezioro Bajkał oficjalne uznane jest za najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, a dla tych, którzy widzieli je na własne oczy, uchodzi również za najczystsze. Podobno stojąc w wodzie po szyję można z łatwością zobaczyć własne stopy. Tak krystaliczna toń wody stwarza doskonałe warunki do nurkowania, na które jest wielu chętnych. Równie wiele osób podziwia tutejszą florę i faunę, która jest wyjątkowo bogata. Niektóre z gatunków roślin czy zwierząt występują jedynie na obszarze Bajkału. Należą do nich na przykład pyszne omule bajkalskie – ryby uznawane za miejscowy przysmak. Inne wyjątkowe gatunki to foki bajkalskie czy kaczka o uroczej nazwie – cyraneczka bajkalska. Niektóre tereny wokół Bajkału stanowią ogromny rezerwat, tak by można było chronić tutejszą unikalną przyrodę.

Oblicze jeziora w zależności od pór roku

Lokalizacja oraz charakter jeziora mają duży wpływ na stan, jaki przybierają bajkalskie wody. W zasadzie warunki pogodowe nie posiadają realnego znaczenia dla temperatury wód jeziora. Bajkał znajduje się w ścisłym otoczeniu wysokich gór, na dodatek jego głębokość wynosi ponad półtora kilometra, sięgającej aż do strefy wiecznej zmarzliny. Nawet w okresach letnich, kiedy temperatura powietrza wynosi ponad 30 stopni, wody Bajkału raczej nie nadają się do przyjemnych kąpieli (wciąż są bardzo zimne). Bywa, że Bajkał rozmarza dopiero w maju lub czerwcu, a w czasie zimy pokryty jest tak grubym lodem, że poruszają po nim wielotonowe ciężarówki.

Jeszcze bardziej wyjątkowe

Interesującą ciekawostką są również tutejsze hałasujące wydmy. Ten darmowy koncert złożony głównie z przeciągłych dźwięków to wynik procesów związanych z wysychaniem piasku oraz tarciem poszczególnych ziarenek. Dlatego wydmy przy Bajkale nazywane są śpiewającymi piaskami. Najwięcej z nich występowało w pobliżu półwyspu Turali, co w tłumaczeniu miejscowych oznacza właśnie ‘śpiewające piaski’.

Dlatego jeżeli chcecie Państwo przeżyć niezapomnianą przygodę i zobaczyć jedne z najbardziej niezwykłych terenów na naszej planecie, wycieczka nad Bajkał jest właśnie dla Was.

sea-landscape-mountains-nature

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clearPost Comment