Bogactwa naturalne w Rosji

Trudno zaprzeczyć geograficznej dominacji Rosji – wystarczy spojrzeć, choćby mimochodem, na mapę świata. Kraj rozciągający się przez dziewięć stref czasowych, łączący w sposób unikalny kulturę Zachodu i Wschodu, na którego terenie odnaleźć można ślady tylu kultur i wpływy tylu obcych krajów i społeczeństw. Rozległe tereny to jednak nie wszystko – poza bogactwem kulturowym Rosja ma także niezwykłe szczęście do tego, co skrywają jej ziemie.

Pod względem bogactwa w zasoby mineralne Rosja plasuje się w ścisłej światowej czołówce. Są to przede wszystkim złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, które przynoszą krajowi olbrzymie zyski. Wydobycie ropy naftowej szacuje się na ok. 400 milionów ton, co pozwala na zaspokojenie 1/5 światowego zapotrzebowania. Równie efektywne jest wydobycie gazu ziemnego w wysokości przeszło 600 miliardów m3, równoznaczne z ok. 35% światowej produkcji. To właśnie z Rosji płynie gaz do większości krajów Europy Zachodniej – w tym także do Polski.

Nie jest to jednak wszystko, co można uzyskać z obszernych połaci rosyjskiej ziemi. Niełatwo wymienić wszystko, co można tam odnaleźć – o wiele prościej byłoby po prostu przywołać w myślach tablicę Mendelejewa. Znaleźć można tu bowiem absolutnie wszystko, od czarnego złota w postaci węgla, poprzez rudy żelaza, aż po platynę i złoża diamentów. Choć w Polsce wydobycie węgla ma się całkiem dobrze, to właśnie Rosja wiedzie prym pod względem ilości zasobów naturalnych węgla – posiadając blisko 1/3 światowych zasobów. Pozyskuje się tu również węgiel brunatny. Rosja może także pochwalić się największymi zasobami diamentów; wielkie złoża znajdują się głównie na Syberii. Pozostając w temacie typowo jubilerskim, Rosja jest także w skali świata trzecim producentem złota i siódmym srebra.

Powszechnie kojarzona tylko i wyłącznie z kontrowersjami rosnącymi wokół gazu ziemnego, Rosja może poszczycić się prawdziwym bogactwem skrytym w ziemiach na terenie całego kraju. Naukowcy z całego świata zajmują się nie tylko dogłębnym analizowaniem składu, ale także wyliczeniami związanymi z szacunkową objętością złóż oraz ich przewidywanym wykorzystaniem. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej lub wręcz przeciwnie, przyczynić się za pomocą swojej pracy naukowej do poszerzenia naukowych horyzontów, współpracujący z nami tłumacz języka rosyjskiego chętnie pomoże Państwu w rzetelnym przekładzie artykułu, opracowania bądź książki.

1rosyjski.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clearPost Comment