Jakie zabytki zwiedzać w Moskwie?

Choć Moskwa nie utrzymuje się w światowych rankingach najchętniej odwiedzanych miejsc świata w ścisłej czołówce, dla wielu osób odwiedzenie właśnie tej stolicy jest przeżyciem nieomal mistycznym. Monumentalność zabudowy, miejsca w których historia spotyka się z teraźniejszością oraz szansa zobaczenia na własne oczy niezwykłych zabytków widywanych tylko na pocztówkach – to tylko nieliczne powody, które przyciągają turystów zafascynowanych rosyjską kulturą.

Żadna wizyta w Moskwie nie może zostać uznana za kompletną bez dokładnego zwiedzenia Starego Miasta i Kremla. Obowiązkowym punktem wycieczki po tych okolicach jest, dzięki swojemu charakterystycznemu i nieomal bajkowemu zadaszeniu, Sobór Wasyla Błogosławionego. Samo zwiedzenie udostępnionej dla turystów części tego kompleksu zajmie sporo czasu; odpoczynku w centrum ruchliwej metropolii można poszukać w słynnym parku Gorkiego. Warto wiedzieć, że od mieszkańcy Moskwy i turyści od zaledwie pięciu lat mogą szukać schronienia w cieniu rosnących tam drzew i odpoczywać od zgiełku miasta nie ruszając się zbyt daleko od jego centrum. Przez kilkadziesiąt poprzednich lat wstęp do parku był bowiem płatny, a na jego terenie kwitł handel. Zimą można tu pojeździć na łyżwach, latem natomiast wynająć rower wodny i spędzić trochę czasu pływając po stawie.

Obowiązkowym punktem programu jest także spacer ulicą Arbat, pełniącą rolę głównego deptaka w mieście. Dociekliwi fani rosyjskiej literatury mogą podczas tego spaceru poszukać mieszkania Mistrza, jednego z tytułowych bohaterów powieści Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, które mieściło się właśnie w jednym z zaułków przy Arbacie. Moskwa to także muzea – na szczególną uwagę zagranicznego turysty zasługują z pewnością Galeria Tretiakowska, która może poszczycić się największymi zbiorami malarstwa rosyjskiego w Moskwie, oraz Muzeum Sztuki im. Puszkina, w którym znajduje się największy zbiór malarstwa i rzeźby zagranicznej w stolicy.

Moskwa nadal pozostaje relatywnie drogim celem podróży, ale wiele osób odwiedzających miasto przyznaje, że starcie oczekiwań i rzeczywistości wypada na korzyść realiów. Niezwykła moskiewska atmosfera i historia kryjąca się w nieomal każdym zakątku miasta z pewnością przyczyniają się do pozytywnych wrażeń. Warto jednak pamiętać, że pomimo złudnego podobieństwa języków, Polakowi będzie wyjątkowo trudno efektywnie się porozumieć z Rosjaninem. To dlatego wybierając się do Moskwy w celach biznesowych warto poprosić o pomoc doświadczonego tłumacza języka rosyjskiego, który pomoże zniwelować bariery językowe.

nice-basilica-russian-basilica-tourist-attraction

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clearPost Comment