Kolej Transsyberyjska – pociągiem przez 8 stref czasowych

Jeżeli uznasz, że Francja ci się przejadła, język niemiecki zbyt mocno rani twoje uszy, a walczenie o miejsce na obleganych plażach Hiszpanii jest ponad twoje siły, doświadczone biuro podróży wskaże ci kierunek południe, wprost w objęcia ciepłych mórz Chorwacji i Bułgarii. Dla osób mających jednak zdecydowanie dosyć wygrzewania się w piekielnych upałach, zawsze pozostaje wciąż świeża, mało komu znana przygoda: podróż koleją transsyberyjską.

Niewielu jest gotowych porzucić utarty schemat wyprawy na wypełniony szumem fal brzeg na rzecz spędzenia wielu dni i nocy w zamkniętej przestrzeni wagonu. Kto jednak raz zasmakuje podróży z Moskwy aż po Władywostok przez bezkresne stepy azjatyckie przeplatane przyczajonymi na skraju lasu wioskami, nie da się szybko odwieść od planu ponownej przejażdżki.

Długi skład toczy się godzinami, nieustannie, zarówno mroźną, śnieżną zimą, strącając szadź z zastałych drzew, jak i rozwiewanym chłodnym wichrem znad łąk gorącym latem, w wyznaczającym czynności codzienności rytmie spojeń szyn.

I choć by wsiąść do pociągu, nie potrzebujesz pomocy tłumacza języka rosyjskiego – wystarczy ci wiza, bilet oraz chęć odkrycia miejsc, o których większość świata zapomniała – wraz z postanowieniem zatrzymania się w Rosji na dłużej, organy pilnujące porządku zaczną wymagać nieco więcej.

Podziwianie zawieszonych w czasie murów Kremla, zwiedzanie Jekaterynburga owianego magią wspaniałej przeszłości sięgającej czasów Złotej Ordy czy poznanie omskich uczelni nie powinno chować się w cieniu strachu przed ewentualną kontrolą dokumentów.

Jeżeli więc wybieracie się jednak w owianą tajemnicą podróż przez osiem stref czasowych wytwornym wagonem kolei pod błękitnym niebem dawnego Imperium przeplataną poznaniem błyszczących potęgą i orientalizmem dzieł przeszłości, warto zawczasu zapoznać się ze zbiorem wymaganych zgód i uprawnień, oraz przetłumaczyć je jeszcze w kraju ojczystym.

Jak bowiem cieszyć się wolnością z czarnymi chmurami niepokoju wciąż wiszącymi nad głową?1rosyjski

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clearPost Comment