Obwód kaliningradzki – rosyjskie terytorium w Europie Środkowej

Wszyscy doskonale wiedzą czym są enklawy i wymieniają bez namysłu przykład takiego zjawiska – to Watykan i San Marino w terytorium Włoch czy Lesotho w terytorium RPA. Czym jednak są eksklawy? Przykładem takiego terytorium jest obwód kaliningradzki, stanowiący najdalej na zachód wysunięty region Rosji.

Sąsiadami obwodu są Litwa oraz Polska, a wody Morza Bałtyckiego wyznaczają granicę o długości 147 kilometrów. Największym miastem obwodu jest Kaliningrad, który równocześnie jest ośrodkiem administracyjnym. Właśnie w tym mieście mieszka blisko połowa wszystkich mieszkańców obwodu, których jest ok. 950 tysięcy – może to dość imponująca liczba jak na tak niewielkie terytorium, ale stanowi równocześnie niecały 1% ludności całej Federacji Rosyjskiej. Rosjanie stanowią 80% tej liczby, a w całym obwodzie żyje łącznie blisko 100 narodowości i grup etnicznych; są wśród nich również Polacy, stanowiący ok. 0,41% ludności.

Głównym bogactwem naturalnym obwodu jest bursztyn – można znaleźć doniesienia zgodnie z którymi to właśnie tu znajdują się złoża stanowiące blisko 90% jego światowych zasobów. Dzięki swojemu położeniu szczególnie znaczenie w gospodarce ma także rybołówstwo. Co ciekawe, choć sieć utwardzonych dróg Rosjanie zawdzięczają w tym rejonie głównie Niemcom (lecz ze względu na ich niezgodność z obowiązującymi obecnie wytycznymi, nie wolno się po nich poruszać z prędkością dozwoloną w pozostałych terytoriach tego państwa), to właśnie tutaj są najstarsze w Rosji, działające od 1895 roku linie tramwajowe.

Ze względu na geograficzną bliskość, polscy przedsiębiorcy nie mogą jednak liczyć na żadne względy w zakresie łagodniejszej polityki migracyjnej. Aby w ogóle przekroczyć granicę, niezbędne jest posiadanie ważnej wizy. Kiedy mamy w planach naukę lub działania przedsiębiorcze na terenie obwodu kaliningradzkiego, konieczna jest wizyta w konsulacie i zdobycie jeszcze innej, stosownej wizy. Ponadto należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, a w takich sytuacjach nieoceniona jest pomoc doświadczonego tłumacza języka rosyjskiego – dzięki jego wiedzy mogą mieć Państwo pewność, że są dobrze przygotowani do realizacji swoich planów.

rosja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clearPost Comment