Rosja kojarzy się przede wszystkim z malowniczym centrum Moskwy i imponującą powierzchnią całego kraju – legendą natomiast owiane są syberyjskie, mroźne zimy. W ostatnich czasach trudno pamiętać o tym, że Rosja to przede wszystkim niezwykle bogaty kulturowo kraj – aspekty polityczne nieomal całkowicie zdominowały obecność Rosji w mediach. Rozciągając się na obszarze ponad 17 000 000 kilometrów, przez 11 stref czasowych (co oznacza w praktyce, że w tym samym momencie w Rosji mieszkańcy zarówno dopiero rozpoczynają dzień, co i mogą układać się do snu), kraj ten posiada niesamowitą historię, jak również jest niesamowicie zróżnicowany kulturowo.
Federacja Rosyjska tworzona jest przez 85 równoprawnych podmiotów – 46 obwodów, 22 republiki, 9 krajów, 3 miasta wydzielone, 1 obwód autonomiczny oraz 4 okręgi autonomiczne. Terytorium kraju rozciąga się od Europy Wschodniej, poprzez całą Azję Północną, aż po Ocean Spokojny – to niewątpliwie jedno z najbardziej majestatycznych państw na mapie świata. Choć większości osób Rosja kojarzy się wyłącznie z Syberią oraz mroźnymi, surowymi zimami, część kraju położona jest w strefie subtropikalnej. Znaczącą większość terenu – blisko 60% – zajmuje jednak strefa leśna.
Rosyjska gospodarka jest jedną z największych na świecie, do czego przyczynia się zarówno jej powierzchnia, jak również bogactwo w zasoby naturalne. Rosja jest także drugim, po Stanach Zjednoczonych, eksporterem broni na świecie; duże sumy są inwestowane także w rozwój nanotechnologii. W Rosji dominują żyzne gleby, lecz nie jest to wystarczające dla zapewnienia dynamicznie rozwijającego się rolnictwa – głównie ze względu na dotkliwy, surowy klimat.
Wspominając o kulturze, trudno nie wspomnieć o rosyjskiej literaturze – powieści takich autorów jak Michaił Bułhakow, Fiodor Dostojewski, Maksim Gorki czy Vladimir Nabokov zyskały uznanie czytelników z całego świata. Jednym z najbardziej widowiskowych spektakli są zawsze przedstawienia baletowe. To właśnie Rosjanin, Piotr Czajkowski, skomponował jedne z najbardziej rozpoznawalnych baletów – Dziadka do Orzechów, Jezioro Łabędzie czy Śpiącą Królewnę. Rosyjskie miasta i miasteczka zachwycają architekturą oraz misternością detali widocznych na zabytkowych budynkach; prawdziwym arcydziełem są też niektóre stacje metra w Moskwie. Kinematografia wschodniego kraju to liczne dzieła, spośród których bez wątpienia na wyróżnienie zasługują takie pozycje jak Spaleni Słońcem czy Białe Słońce Pustyni. Niewiele czasu upłynęło od zimowej Olimpiady w Soczi – warto wspomnieć także o rosyjskich sportowcach, którzy od zawsze znajdują się w ścisłej czołówce klasyfikacji medalowej podczas imprez sportowych o światowym zasięgu.
Nie bez powodu Rosję nazywa się jednym ze światowych mocarstw. Jest to kraj doskonale rozwinięty gospodarczo, od którego decyzji uzależnionych jest wiele krajów – nie tylko tych sąsiadujących. Dla podróżników to źródło niewyczerpanej inspiracji i cel licznych wypraw, czemu dowodzi mnogość publikacji związanych z Rosją oraz podróżami przez ten tak zróżnicowany kraj. To państwo o niezwykłej historii, a także o bogatym dziedzictwie kulturowym – którego dzieła na zawsze weszły do światowych kanonów klasyki.